You are currently viewing Bezpieczeństwo systemu WordPress

Bezpieczeństwo systemu WordPress

Pomimo, że WordPress jest bardzo funkcjonalnym, przyjemnym w obsłudze i dopracowanym systemem, nad którego ciągłym rozwojem pracuje zespół wysokiej klasy specjalistów, jak każde oprogramowanie nie jest doskonały i w związku z tym jest narażony na taki ze strony hakerów.

Jego ogromna popularność sprawia, że wykrycie przez hakerów chociaż jednej małej luki umożliwia dostęp do tysięcy stron internetowych.

Choć twórcy WordPressa nieustannie pracują nad dopracowywaniem zabezpieczeń, warto również samemu zadbać o bezpieczeństwo swojej strony internetowej, tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia problemów.

Jak skutecznie zabezpieczyć WordPress?

Oto kilka porad, do których każdy właściciel strony internetowej powinien stosować się, chcąc zadbać o bezpieczeństwo:

  1. Bezpieczny hosting. Jednym z czynników, które decydują o tym, czy strona internetowa jest bezpieczna, jest miejsce, w którym jest przechowywana. Warto wybrać taki hosting, który dba o bezpieczeństwo  oraz jest mało awaryjny. Opinie o poszczególnych hostingodawcach można z  łatwością znaleźć w Internecie. Dzięki nim zorientujesz się, czy użytkownicy danego hostingu często mają z nim problemy. Z naszego doświadczenia wynika, że wybór odpowiedniej firmy hostingowej, która dba o zabezpieczenia, w dużym stopniu gwarantuje bezproblemową pracę strony.
  2. Urządzenia służące do logowania. Do panelu administratora WordPress loguj się tylko i wyłącznie z własnych urządzeń, wyposażonych w programy antywirusowe. Jeśli musisz to robić korzystając z ogólnodostępnej sieci bezprzewodowej w miejscach publicznych, zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu połączenia za pomocą VPN.
  3. Hasło. Zadbaj o to, aby hasło do panelu administratora było długie powyżej 10 znaków – najlepiej, aby było zbiorem kilku wyrazów i cyfr pozbawionych logiki, ale zarazem łatwych do zapamiętania.
  4. Dwuetapowe uwierzytelnianie. U niektórych dostawców kont hostingowych domyślnie ustawione jest dwuetapowe uwierzytelnienie. Oznacza to, że po wczytaniu strony logowania pojawia się dodatkowe okienko, w które należy wpisać dodatkowy login i hasło.
  5. Ograniczenie prób logowania. Programy łamiące hasła wpisują nieograniczoną liczbę różnych kombinacji i próbują logować się z wykorzystaniem każdej z nich. Dodatkowym zabezpieczaniem będzie więc ograniczenie prób logowania (np. do trzech).
  6. Stosuj wtyczki z umiarem. Ponieważ każda zainstalowana wtyczka zmniejsza bezpieczeństwo serwisu ( w każdej z nich mogła wkraść się luka, która mogą wykorzystać hakerzy), warto korzystać z nich z umiarem i instalować tylko te, które są naprawdę potrzebne.
  7. Usuń nieużywane motywy i wtyczki. Biorąc pod uwagę poprzedni punkt – jeżeli masz na swojej stronie nieużywane wtyczki i motywy, koniecznie je usuń (nie wyłącz, tylko usuń na zawsze). Nie tylko niepotrzebnie zajmują miejsce na stronie, ale mogą stanowić furtkę dla hakerów.
  8. Wtyczki i motywy z zaufanych źródeł. Na swojej stronie instaluj motywy i wtyczki pochodzące wyłącznie z zaufanych źródeł. Pod żadnym pozorem nie instaluj wtyczek pochodzących z serwisów typu torrent.
  9. Aktualizacje rdzenia, motywów i wtyczek. Pamiętaj o wykonywaniu częstych aktualizacji – zarówno rdzenia WordPressa, jak i motywu oraz wtyczek. Ich twórcy nieustannie zajmują się doskonaleniem zabezpieczeń, usuwając znalezione w poprzednich wersjach lub zgłoszone przez użytkowników luki bezpieczeństwa.
  10. Kopie bezpieczeństwa. Pomimo stosowania wszelkich zaleceń i dbania o bezpieczeństwo witryny zawsze istnieje ryzyko ataku, który się powiedzie. Dlatego warto regularnie robić kopie bezpieczeństwa, aby w razie czego móc przywrócić działającą wersję strony ( i zabezpieczyć ją jeszcze lepiej).

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące zabezpieczenia przed ataki swojej strony, albo zastanawiają się jaki hosting wybrać, zapraszamy do kontaktu. Działamy na rynku tworzenia stron kilka lat i chętnie podzielimy się doświadczeniem.

Dodaj komentarz