Aby założyć stronę internetową, potrzebne są trzy elementy: domena, serwer oraz materiały w postaci tekstu oraz grafik.
Jaką domeną wybrać?
Domena to adres strony internetowej. Składa się z dwóch części: nazwy głównej oraz końcówki (rozszerzenia).
Wybór adresu strony.
Adres strony (nazwa główna domeny) powinien być:
- Znaczący. Najlepiej, aby była to nazwa firmy, projektu, usług lub organizacji, bądź jej skrót. Warto zastanowić się także nad możliwością użycia w adresie słowa kluczowego. (np. dla firmy o nazwie Marta produkującej meble – meblemonika.pl lub meble-monika.pl)
- Krótki. Nie należy stosować zbyt długich domen, ponieważ trudniej je zapamiętać i łatwiej o pomyłkę podczas wpisywania adresu do przeglądarki.
- Prosty. Ważne, by słowa będące adresem strony były łatwe do zapamiętania oraz wymówienia i przeliterowania.
- Zawierający mała liczbę znaków specjalnych. Najlepiej nie używać w adresie znaków specjalnych (np. myślników) lub stosować je z umiarem. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że rozdzielenie słów myślnikiem sprawi, że adres będzie bardziej czytelny, ale za to trudniej będzie go przekazać słownie.
- Bez polskich liter. Jeśli w nazwie firmy bądź projektu występują polskie znaki diakrytyczne, warto zarejestrować dwie domeny: bez polskich znaków (i ją wykorzystywać jako domenę główną), oraz drugą, w wersji z polskimi znakami. Z tej drugiej warto utworzyć przekierowanie do domeny głównie.
Jakie są dostępne rozszerzenia (końcowi) domen?
Obecnie na rynku dostępne są domeny z wieloma różnorodnymi końcówkami.
Wśród domen pierwszego poziomu wyróżniamy:
- Domeny generyczne – międzynarodowe (np. com, edu, org, net, biz, info, eu),
- Domeny krajowe (np. pl, de, it, fr, me, ht),
- Domeny sponsorowane (np. Aero, tel, travel).
Domeną najwyższego poziomu dla Polski jest domena .pl. Wśród polskich domen stosuje się następujące podział:
- Domeny funkcjonalne (np. com.pl, net.pl, info.pl, biz.pl, org.pl, edu.pl, auto.pl, sklep.pl, media.pl, nieruchomości.pl, turystyka.pl),
- Domeny regionalne – zawierające nazwy regionów lub miejscowości (np. krakow.pl, wroclaw.pl, warszawa.pl, waw.pl, mazury.pl, Podhale.pl).
Warto wybrać odpowiedniego dostawcę domen. W większości przypadków wystarczy podstawowa domena z końcówką pl. Jeśli nie wiesz jaką domenę wykupić, skontaktuj się z nami. Sprawdzimy czy domena jest wolna, wykupimy i skonfigurujemy.
Jaki hosting wybrać dla strony internetowej?
Gdy mamy już wybrany adres strony internetowej, musimy znaleźć miejsce, w którym ją umieścimy. Możliwości jest kilka – od utrzymania strony na własnym serwerze, poprzez wykupienie serwera dedykowanego, po zakup konta hostingowego. Dla osób początkujących polecamy trzecią z wymienionych opcji.
Konto hostingowe jest wydzielonym miejscem na serwerze, które możemy wynająć od operatora, by umieścić na nim swoją stronę. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ wszystkie kwestie techniczne związane z utrzymaniem serwera, zapewnieniem ciągłości jego działania oraz konfigurację spoczywają na usługodawcy.
Na rynku dostępnych jest wiele firm świadczących usługi hostingowe. Podczas wyboru odpowiedniej warto zwrócić uwagę na następujące elementy:
- Przestrzeń dyskowa. Musi być wystarczająca, aby zmieścić stronę WWW, grafiki, zdjęcia, pliki publikowane na naszej stronie.
- Pakiet transferu. Maksymalna ilość informacji, jaka może zostać przesyłana w danej jednostce czasu.
- Pomoc techniczna. W niektórych sytuacjach jest bardzo przydatna, czasami wręcz niezbędna, warto więc wybrać firmę, która ją zapewnia, najlepiej 7 dni w tygodniu.
- Zabezpieczenia przed ataki. Hakerzy bardzo chętnie atakują strony internetowe. Odpowiednie zabezpieczenia serwera są w stanie znacznie utrudnić niepożądanym osobom włamanie się na serwer.
- Kopia bezpieczeństwa. Niektóre serwery samoistnie zapisują kopie bezpieczeństwa, dzięki czemu nasze dane są bezpieczne mimo przypadkowego skasowania.
Strony internetowe naszych klientów znajdują się na wielu serwerach i mamy bardzo duże doświadczenie w doborze optymalnych rozwiązań. Chętnie podpowiemy na jaki serwer do strony zdecydować się.
Mając wykupioną domenę i serwer brakuje już tylko materiałów na podstawie których należy budować stronę internetową. Chodzi tutaj o teksty do poszczególnych podstron, zdjęcia, grafiki, pliki do pobrania. Jest to istotny punkt ponieważ atrakcyjne treści i ciekawe grafiki mogą dostarczyć odpowiednich informacji i zatrzymać użytkownika na stronie. W brew pozorom redakcja ciekawych tekstów na stronę nie jest łatwa i tutaj również służymy pomocą. Nasz copyrighter dostarczy rozbudowanych teksów wysokiej jakości.