Prowadząc stronę internetową opartą na CMS WordPress, na pewno należy pamiętać, że jest to system który wymaga od nas niewielkiego zaangażowania i bieżących aktualizacji. To, że aktualizacja WordPress, motywów i wtyczek jest dostępna, sygnalizowane jest poprzez pomarańczowe kółko z liczbą aktualizacji do wykonania w panelu administratora Choć z pozoru może się to wydawać nieistotne, warto systematycznie wykonywać aktualizacje, nie bagatelizować ich i nie odkładać wiecznie na później.
Aktualizacja Wordpess – dlaczego jest taka ważna?
- Zarówno sam WordPress, jak i większość dodatków, takich jak wtyczki czy szablony, nie są gotowymi produktami, nad którymi wszelkie prace zostały zakończone. Są sukcesywnie rozwijane, ulepszane i dostosowywane do preferencji użytkowników. Aktualizuj je, aby móc korzystać z tych najnowszych, dopiero co wprowadzonych możliwości.
- Ponieważ większość szablonów i wtyczek jest rozwijanych i ulepszanych, te długo nieaktualizowane mogą przestać być kompatybilne z nowymi, dopiero co zainstalowanymi.
- Aktualizacje usuwają błędy i niedociągnięcia znalezione przez twórców, a także zgłoszone przez użytkowników. Jeżeli chcesz korzystać z najbardziej zbliżonych do ideału wersji swoich szablonów i wtyczek – wykonuj regularnie aktualizacje.
- Co najważniejsze: aktualizacje często usuwają błędy związane z bezpieczeństwem. Jeżeli nie chcesz narazić swojej strony na ataki hakerów, musisz pamiętać o aktualizacji.
Podczas aktualizacji WordPress należy mieć na uwadze, że następuje nadpisanie plików źródłowych aktualizowanych elementów (kasowane są stare i zastępowane nowymi). Jeżeli dokonywana była jakakolwiek zmiana w plikach, to takie modyfikacje zostaną bezpowrotnie utracone. Dotyczy to zarówno rdzenia, jak i wszystkich zmodyfikowanych szablonów i wtyczek.
Wszelkie informacje na temat aktualizacji strony, w tym listy dostępnych aktualizacji (rdzenia, wtyczek, motywów oraz tłumaczeń) można znaleźć w zakładce Kokpit/Aktualizacje (prawie na samej górze menu panelu administratora).
Jak wykonać bezpiecznie aktualizację WordPress?
Należy pamiętać, że nie zdarza się to często, aktualizacja systemu WordPress, wtyczek lub motywów może pójść nie tak, jak powinna. Istnieje ryzyko, że spowoduje wystąpienie poważnych błędów, uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie strony.
Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas aktualizacji Wordpress, warto każdorazowo zadbać o bezpieczną aktualizację. W tym celu warto zastosować kilka rad:
- Aktualizacje wykonuj w godzinach, w których na Twojej stronie jest najmniejszy ruch (jest to prawdopodobnie wcześnie radno albo w nocy). Dzięki temu, nawet jeżeli coś pójdzie nie tak, będziesz miał czas, aby rozwiązać problemy i nie stracisz ruchu na swojej stronie.
- Każdorazowo przed wykonaniem aktualizacji wykonaj backup strony (kopię zapasową) – zarówno plików jak o bazy danych. Dzięki temu, jeżeli napotkasz poważne problemy, będziesz mógł przywrócić poprzednią wersję strony.
- Skoro masz już zrobiony backup, warto za jednym razem zaktualizować wszystko, co jest do zaktualizowania. Nie odkładaj mniej ważnych aktualizacji na później. Najlepiej zaplanuj sobie, że raz w tygodniu wykonasz backup strony i niezbędne aktualizacje. Gdy osiągniesz wprawę, cały proces będzie trwał kilka chwil, a unikniesz chaosu związanego z kilkudziesięcioma aktualizacjami do wykonania jednocześnie (w przypadku takich mocno zaległych aktualizacji jest też większe prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak).
- Po zakończeniu aktualizacji dokładnie sprawdź, czy wszystko na Twojej stronie działa tak. Jak powinno. Pisząc „dokładnie”, mam na myśli sprawdzenie wszystkich dodatkowych funkcjonalności, widgetów, połączeń linkowych. Testy przeprowadź na różnych urządzeniach. Zdarzyło nam się, że po aktualizacji pewnej wtyczki na komputerze działała ona poprawnie, a na telefonie strona w ogóle nie chciała się otworzyć. Zanim przystąpisz do sprawdzania, koniecznie wyczyść pamięć podręczną przeglądarek.